Informacje dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością
Zgodnie z art. 32 i 39 ustawy Prawo oświatowe, obowiązkiem gminy jest:
Art. 32 ust. 6 –
zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Art. 39 ust 4 –
1) zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym - także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
2) zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia - w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia - w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
3) zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
Dowożenie transportem specjalistycznym zorganizowanym przez gminę.
W Gminie Michałowice co roku ogłaszany jest przetarg na świadczenie usługi dowożenia dzieci z niepełnosprawnościami zamieszkałymi w naszej gminie do szkół zlokalizowanych poza jej terenem. Dlatego też, informację o korzystaniu z tej formy dowozu w nowym roku szkolnym, rodzice dzieci muszą złożyć do Centrum Usług Wspólnych do 15 czerwca każdego roku. Informacja ma formę wniosku o zorganizowanie dowozu dziecka (wzór wniosku poniżej). Wraz z wnioskiem rodzice składają:
- kserokopię aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.
- zaświadczenie, że dziecko jest uczniem danej szkoły, wystawione przez dyrektora szkoły.
Zwrot kosztów przejazdu ucznia, gdy dowożenie zapewniają rodzice.
Inna formą realizacji obowiązku gminy określonego w ustawie jest refundacja kosztów za dojazd dziecka do szkoły lub przedszkola, w sytuacji gdy dowóz i opiekę zapewniają rodzice. Refundacja obejmuje przejazd dziecka i opiekuna z domu do szkoły i z powrotem.
Rodzice, którzy sami dowożą dziecko z niepełnosprawnością do szkoły, powinni złożyć do Centrum Usług Wspólnych wniosek w terminie do 31 lipca (przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego). Załącznikami do wniosku są:
1. aktualne zaświadczenie ze szkoły,
2. aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
3. kopia dowodu rejestracyjnego samochodu, którym rodzice dowożą dziecko.
4. kserokopia polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej (OC, NW) pojazdu, którym dowożony jest uczeń/dziecko (w przypadku dowozu przez rodzica/opiekuna prawnego)
Następnie z rodzicami zawierana jest umowa, określająca terminy i zasady zwrotu środków finansowych w oparciu o stawkę za 1 km przebiegu pojazdu określoną przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Szczegółowych informacji o dowożeniu dzieci do szkół udzielane są pod tel. 22 350 91 52 email: a.moskwa@cuw.michalowice.pl .
Załączniki
Data ostatniej modyfikacji: 16.07.2024 15:30
Wyświetleń: 659
Opublikował: Bogdan Kwietniak
Ostatnio zmodyfikował: Bogdan Kwietniak